Rızık Duaları

Yemekten Önce Okunacak Dualar

Yemekten öncesinde dua etmek Peygamberimizin bir sünnetidir, hiç ihmal etmediği iyi bir âdetidir. Zira dua nimetin Allah’tan geldiğini bilmektir ve Allah’a şükretmektir. Yiyeceğimizi bereketlendirmek için kesinlikle dua okumalı ve başlangıçta besmele çekmeliyiz. Ancak bu sayede yediğimiz bize hayır edebilir. Aynı zamanda da Allah’a da şükretmiş oluruz. Verdiği nimetin kadrini takdir etmiş sayılırız. Aksi takdirde daima yediğimiz ve içtiğimizden sorumlu vaziyetteyiz . Peygamberimiz bir şey yiyip içmeden öncesinde besmele okumuş, nihayetinde da Allah’a hamt etmiştir. Peygamber Efendimiz yemek öncesinde şu şekilde dua ederdi.

Okunuşu:

Allahumme barik lena fima razektena ve kına azabennar, bismillah.

Manası:

Rabbim; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle, Allah’ın ismiyle başlıyorum. Peygamber Efendimiz ( sav ), yemeğe besmele ile başlanmasını şu hadislerle belirtmiştir. Besmele çek! Sağ elinle ye! Daima önünden ye! Bir başka hadiste de durumu şu şekilde açıklamıştır. Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Eğer yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırladığı anda “bismillahi evvelehü ve ahirehü ( baştan sona bismillah ) desin, buyurmuşlardır.
Yemekten öncesinde elleri yıkamayı da ihmal etmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Evinin hayrını isteyen , yemekten öncesinde ve sonra elini yıkasın.
Bir başka rivayette ise yemekten öncesinde şu duanın okunması tavsiye edilmiştir.

Okunuşu:

Allahume bârik lenâ fima razaktenâ ve kınâ azâbennar, Bismillah

Manası:

Allah’ım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle. Allah’ın ismiyle başlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close