blank

Sıradaki içerik:

Güzel Bir Şeyi Görünce Okunacak Dua-Hoşa Giden Şey Karşısında Dua

sv

Yatarken Okunacak Dua-Yatmadan Önce Okunacak Dualar

avatar

Dualar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yatarken Okunacak Dua

Yatarken Okunacak Dua

Yatarken okunacak dua şöyledir; “Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü.”

Anlamı: “Allah’ım! Senin mübarek ism-i şerifini zikrederek (anarak-okuyarak, söyleyerek) ölürüm (uyurum) ve yine senin mübarek ismini anarak dirilirim (uyanırım).”
demektir.
Uyku bir çeşit ölüm gibidir. Uyuyan adamın elindeki tüm mal varlığını alsan kıyamet kopsa haberi olmaz. Çünkü uykuda bir nevi ölüm gibidir. İnsanoğlunun uykuda başına ne gibi belalar ne musibetler geleceği de belli değildir.
Bir Hadis-i Şerifde sevgili Peygamberimiz Efendimiz (S.A.V.) Abdullah bin Hubeyb (R.A.)e şöyle buyurmuştur:
“Akşama eriştiğin vakit üç kere “Kul hüvallâhü Ehad, Kul Eûzü bi-Rabbil-Felâk ve Kul Eûzü bi-Rabbinnas surelerini oku. Bu sureler seni her şeyden korumaya kafi gelir. Sabaha kavuştuğun vakit de aynen bu duaları oku” diye tavsiye etmiştir. Yatarken okunacak sureler de yukarıda belirtilmiştir.

Hz. Aişe (R.A.) validemizin rivayet ettiği bir Hadis-i Şerif’de sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle hareket buyurduklarını söylüyor:
“Resulullah (S.A.V.) yatağında istirahat halinde iken “Kul hüvallâhü Ehad, Kul Eûzü bi-Rabbil-Felâk, Kul Eûzü bi-
Rabbinnas” Surelerini okur ve iki eline üfleyip mübarek vücuduna yetişebildiği yerlere kadar sıvazlardı (sürerdi) bunu üçer defa yaparlardı.”

Peygamberimizin Yatarken Okuduğu Dua

Peygamberimizin yatarken okuduğu dua şöyledir; Okunuşu: “Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvadtü emrî ileyke ve elce’tü zahrî ileyke rağbeten ve rahbeten ileyke lâ melcee ve lâ mencâ minke illâ ileyke âmentü bikitâbikellezî enzelte ve binebiyyikellezî erselte.”

Anlamı: “Allâh’ım! Kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana havale ettim (ısmarladım, bıraktım), sana itimat ettim, seni dilerim ve senden korkarım. Senden başka sığınacak (ilah), senden başka kurtaracak (halas kar) yoktur; halas ve himaye ancak sana aittir. Allah’ım indirdiğin kitabına inandım ve gönderdiğin Peygamberine iman ettim” demektir.

Her Müslüman yatarken yukarıdaki duayı okumalu çocuklarına ve ailesine de öğretmelidir. Dualar bizim için bir çeşit can sigortasıdır. Canımızı, malımızı Allah’a teslim edip belalardan bizi koruması için bolca dua okumalıyız.

Uyumadan Önce Okunması Gereken Dualar için tıklayınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
deneme