Rızık Duaları

Yağmur Yağarken Okunacak Dualar

Yağmur yağdığında, Allah’u Teala’ya şükredip ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav.) Efendimize ve Ehli beytine salavat getirilir. Resûlullah (sav.) Efendimiz şu şekilde buyurdu: “Müslüman birey için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine kesinlikle icabet edilir: Namazda müezzin ezan okurken, ezanın bitmesine dek, savaşta iki taraf karşılaşınca Yüce Mevlam aralarında hükmedinceye kadar , yağmur yağdığı zaman duruncaya dek .” Bizlerde bu olaylara dayanarak, yağmur yağdığı zaman, Rabbimizden önce affımızı ve ardından dileklerimizi dilemeliyiz.
Yağmur esnasında şu dua edilir.
Okunuşu: Allahümme sayyiben nafıan. Anlamı: Bunu hakkımızda hayırlı bir yağmur kıl, denilir. Haddinden aşırı yağan yağmura, “Allahümme havaleyna ve la Aleyna” (Ya Rab! Yağmuru zarar verdirmeyecek yere yağdır. Bizim üzerimize yağdırma.) denilerek dua edilir.
Bir rivayete göre İmam Sadık (a.s) şu şekilde buyurdu: ‘İmam Ali, senenin ilk yağmuru yağdığı zaman başının, yüzünün ve elbisesinin ıslanması için hemen yağmurun altına koşardı. Kendilerine yağmurdan korunup, ıslanmamak için üstü kapalı yağmur değmeyen bir yere gitmesini söylediklerinde ‘Bu Yüce Rabbimin arşına yakın olan sudur.’diye buyururdu.
Bir başka rivayette ise; yağmur yağdığı zamanlar, tekvir suresini okuyan kimseler, Allah’u Teala’dan ne isterlerse bi iznillah kabul edilir.
Başka bir rivayete göre ise; Balık sahibi (Yûnus’)un, balığın karnındaki duasını, yağmur yağdığı vakitler okunması tavsiye edilmiştir.
Okunuşu: lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn
Anlamı: Allah’ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni eksik sıfatlardan tenzih ederim, hakikaten ben zalimlerden oldum.
Bu dua ile dua eden hiçbir Müslüman yoktur ki Allah onun talebini bu dua amacıyla kabul etmiş olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close