Namaz Duaları

Mevlit Gecesi Okunacak Dualar

Mevlit ; doğum vakti demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ülkemiz Diyanet Vakfı, bu günü ülkemizde 14-20 Nisan tarihleri arası olarak belirlemişlerdir. Hz. Muhammed (sav) Efendimizin doğum günü , tüm Müslümanların bayramıdır. Müslümanlar, bu gecede gerek evlerde gerekse camilerde farklı namaz kılarlar ve dua ederler. Mevlid Kandili’nde 12 rekat namaz kılabileceğiniz gibi 4 rekatlık tesbih namazı da kılınabilir.
Bu gece de çoğunlukla yapılanlar ise şunlardır: Kur”ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uyumlu mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, hürmet ve bağlılık hissiyatları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.Peygamber Efendimiz (sas)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Bol bol zikir ve dua edilmeli
Bismillahirrahmanirrahim
Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihi’l-ukadü ve tenfericü bihi’l-kürabü ve tuqdâ bihi’l-havâicü ve tünâlü bihi’r-reğâibü ve hüsnü’l-havâtimi ve yüsteska’l-ğamâmu bivechihi’l-kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihî fî külli lemhatin ve nefesin biadedi külli ma’lûmin leke .

Anlamı:

Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e ( sav ) muhteşem bir salât ve rahmet, muhteşem bir selâm ve selâmet vermeni ümit ediyoruz . O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sorunlar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve gereksinimler onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, harika neticeler O’nun hürmetine elde edilir. O’nun yüzü suyu hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar sürede ( her an , saniye) her soluk alacak sürede sana bilinen varlıklar sayısınca salât et.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close