Namaz Duaları

Kadir Gecesi Okunacak Dualar

Dinimizde, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, ” gökyüzü kapılarının açıldığı, duaların ve tövbelerin kabul edildiği mübarek gece” olarak kabul ediliyor. Kur’an-ı Kerim’de “Kadir Suresi” şöyle bahsediliyor : ” Kesinlikle , biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde , Melekler ve Ruh (Cebrail) , Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. Kadir Gecesi , tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Allah’ü Teâlâ, Kadir gecesini gizlemiş, başka bir deyişle Ramazan ayının çeşitli günlerine koymaktadır. Bu yil Ramazanın birine koyarsa öbür yil Ramazanın yedisine koyabilir, Kadir gecesi o gece olabilir . Öbür geceler benzeri falanca ayın belli bir günü yapmamış, bu geceyi gizlemiştir. Şayet kuvvetli hadislerde nihai 10 gün içerisinde meydana geldiği belirtilmiştir.
Bir hadiste Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah ( sav ) geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunurdu.
Bir öbür hadiste Resûl-i Ekrem’in Kadir gecesinde, Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî. Başka Bir Deyişle “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!” şeklinde dua edilmesini tavsiye ettiği belirtilir.
Bir başka hadiste Kadir gecesinde üç kez lâilâhe illallah diyenin, birincisinde tüm günahları affolabilir. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer. buyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close