Rızık Duaları

İftarda Okunacak Dualar

İslamın 5 şartından birisi oruç tutmaktır. Rabbimizin buyruğuyla yılın bir ayını oruçlu geçiririz. Oruç imsak vaktinin başlaması ile başlar ve iftar vaktinin girmesi ile sona eren Müslümanlar için farz olan bir ibadettir . İki cihan selveri Peygamber Efendimiz ( sav ) bir hadis- i’nde şu şekilde buyurmuştur:” Üç kimsenin duası reddolunmaz” oruçlu birisinin iftar sırasında duası, adaletli hükümdarın duası, mazlumun duası, Allah’ü Teala bu duaları semaya yükseltir, semanın kapılarını açar ve” izzet ve cemalime and olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder. Muaz İbn Zühre ( ra ) beyan ediyor . Bana bildirildi ki, Peygamber Efendimiz ( sav ) iftar ettiği zaman şu duayı okurdu. Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.

Manası:

Yüce Rabbim, senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum.
Başka bir rivayete göre de şu şekilde dua etmek gerektiği vurgulanmıştır. Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü.

Manası:

Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı affet .
Mervan ibni Salim, ibni ömer Radiyallahu Anhümadan naklediyor: Sallallahu Aleyhi Vesellem Peygamber Efendimiz (sav), orucunu açınca şu şekilde derdi.
Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap netleşti .Allah’ü Teala tüm dualarımızı kabul etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close