blank

Sıradaki içerik:

Sınava Girmeden Okunacak Dualar-Sınav Duaları

sv

Gece Okunacak Dualar-Uyumadan Önce Okunması Gereken Dualar

avatar

Dualar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

blank

Gece Okunacak Dualar

Gece okunacak dualar sayesinde insanlar daha rahat ve daha huzurlu bir uyku geçirebilir. Kişi uyumadan önce okunması gereken dualar sayesinde gece boyunca şeytanlardan korunur ve melekler tarafından korunur. Uyumadan önce yapılması gereken zikirler ve dualar sayesinde güzel uyku geçirebilir. Nebe Suresinin 9. ayetinde “Uykunuzu size bir dinlenme vasıtası yaptık.” sözü ile de Allah kullarının dinlenmesi için geceyi yarattığı tesbit edilmektedir.

Müslümanlıkta gece güneşin batması ile başlar ve ondan sonraki günü gece takip eder. Örneğin Cuma gecesi Perşembe gününün güneşinin batması ile başlar ve şafak ağarıncaya kadar devam eder. Gece uyumadan önce okunacak dualar şunlardır;

blank

Peygamber Efendimiz uyku ile ölümün kardeş olduğunu belirtmiş ve uyumadan önce sağ elini yanağının altına koyarak 3 defa “Allah’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” derdi.

Hz. Aişe (r.a) rivayetine göre Peygamber Efendimiz uyumadan önce Felak ve Nas surelerini okuyup elinin içine üfler ve eli ile tüm vücudunu sıvazladığını belirtmiştir. Ayrıca Peygamber Efendimiz Secde ve Mülk Surelerini okumadan uyumadığı rivayet edilmektedir.

Gece uyumadan önce Kafirun Suresini okumanın kalbi şirkten koruyacağı belirtilmiştir.

Bakara Suresinin son 2 ayeti olan Amenerrasulü Suresi‘ni uyumadan önce okuyanı Allah her türlü kötülükten koruyacağı belirtilmektedir.

Uyku Duası

blank

Uyku duası okunmadan önce abdest alınır ve Euzü Besmele çekilir daha sonra bir Âyet-el-kürsi, üç İhlas suresi, sonra bir Fatiha suresi, sonra bir defa Felak ve Nas surelerini okunur. Daha sonra 0n kere Tevekkeltü alellah ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh okunur.

Gece uyanınca okunacak dua ise “Lâ ilahe illallahü vahdehü lâ şerîke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr” demektir. Rivayete göre kim bu duayı ederse deniz köpüğü kadar günahıda olsa Allah onu affetdecektir.

Uyumadan önce yapılması gereken zikirler ise şunlardır;

Peygamber Efendimiz kızı Hz. Fatma ve damadı Hz. Ali’ye gece uyumadan önce 33 kere Subhanallah 33 kere Elhamdülillah 33 kere de Allahu Ekber dedikten sonra uyumaları konusunda öğüt vermiştir.

Uyumadan önce salevat-ı şerife, kelime-i tevhid zikirleri çekmek kalbi rahatlatır.

Gece korkunca okunacak dualar ise şunlardır; Ayetel Kürsi, Felak ve Nas sureleri okumak iyi gelecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
deneme