blank

Sıradaki içerik:

Muhammed Abduh Kimdir-Abduh Ne Demek

sv

Eve Girerken Okunacak Dua-Eve Girerken Selam Vermek

avatar

Dualar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eve Girerken Okunacak Dua

Eve Girerken Okunacak Dua

Eve girerken okunacak dua şöyledir;

Okunuşu:”Allâhümme innî es’elûke hayrel’mevleci ve hayrel’mahraci, bismillâhi velecnâ ve bismillâhi haracnâ ve alellâhi, Rabbine tevekkelnâ.”

Manası:”Ey Allâh’ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. Allâh’ım, senin mübarek ismini anarak (evimize) girdik,  Allâh’ım, senin mübarek adını anarak (evimizden) çıktık. Rabbimiz Allâh’a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik, (dayanıp, güvendik).”

Yukarıda ki duayı Peygamberimiz Efendimiz devamlı evine girdiğinde okur ve ümmetinin de okumasını emir etmiştir.

Eve girerken yukarıda ki dua okunmalı ve selam verilerek eve girilmelidir. Eve girerken Allah’ın mübarek ismi ile eve girersek dışardan gelen şeytan ve kötülüklerin eve girmesine engel
oluruz. Allah’ın ismi anılınca şeytan oradan uzaklaşır ve kaçar.

Eve Girerken Selam Vermek

Eve girerken selam vermek çok önemlidir. Eve girerken ev boş olsa dahi  selam vermeliyiz. Allah’ü Teala, Nur Suresi’nin 61. ayeti kerimesinde şöyle buyurmuştur;
“Evlerinize girdiğiniz zaman, (evde kimse olmazsa) Allah tarafından mübarek kılınan (Allah’ın selamıyla) kendinizi selamlayın.”
Bu ayetten anlaşıldığı üzere evlerimize girerken evde kimse olmasa dahi eve gelince yukarıdaki şekilde selam vermemiz gerekmektedir.

Hz. Enes (R.A.) Hadis-i Şerif de şöyle buyurmuştur:
Oğlum, (evine) ailenin (çoluk çocuğunun) yanına girdiğin zaman selam ver ki, sana ve ev halkına bereket olsun. demiştir. Eve selam ile girmek sizleri sıkıntıdan kurtarır, saygı ve hikmetinizi arttırır. Ayrıca kalp ve gönül rahatlığı verir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
deneme