blank

Sıradaki içerik:

Asgard Nedir? Asgard Ne Demek?

sv

Evden Çıkarken Okunacak Dua

avatar

Dualar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

blank

Evden Çıkarken Okunacak Dua

Evden çıkarken okunacak dua arapçası şöyledir;

بسم الله، توكلت على الله. اللهم اني اعوذ بك أن أضل أو
أضل أو أزل أو أزل أو اظلم أو أظلم أو أجهل أو يجهل على

Okunuşu: “Bismillâhi tevekkeltü alellâhi, Allâhümme innî eûzü bike en edile ev üdalle ev ezille ev üzelle ev azlime
ev uzleme ev echele ev yüchele aleyye.”

Anlamı: “Allâh’ın ismi şerifini söyleyerek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allâh’a dayanıyorum. Ey Allâh’ım! Doğru yoldan sapmaktan ve başkalarını saptırmaktan, hataya düşmekten ve hataya düşürülmekten,
haksızlık etmekten ve haksızlığa (zulme) uğramaktan, cahillik (saygısızlık) etmekten ve saygısızlığa uğramaktan sana sığınırım” demektir.

Hz. Ümmü Seleme (R.A.) vâlidemiz buyuruyorlar ki, Resulullah (S.A.V.) hâne-i saadetlerinden dışarıya çıktıkları zaman, semâya bakarak bu mübârek duayı okurlar, sonra çıkarlardı.

Hadis-i Şerifdende anlaşıldığı üzere çarşı-pazar-sokak vb. yerlerde her çeşit insanın bulunacağından ve bu tarz insanlarda her türlü kötülük olabileceği için kendimizi korumalıyız.

Resulullah, önce Allah’ın mübârek ismini zikrederek O’na tevekkülde bulunuyor. Nefis ve şeytan insanı daima kötülüğe sürüklediği için nefse uyulmaması gerekilmektedir. İnsanoğlu için dalaletine düşmek, yanlış bir hareket yapmak, başkasına haksızlık etmek veya başkasının bize bir haksızlık yapması an meselasidir.  Bu kadar tehlikeye karşı Peygamber Efendimizin evden çıkarken okuduğu dua ile Allah’a sığınmakla kötülüklerden korunulucağını buyurmaktadır.

Hatta günümüzde insan iman ile evinden çıkıp imasız bir şekilde evine dönmek tehlikesi de vardır.  Başımıza gelecek en kötü durumda dahi Allah’a sığınmak en büyük bir tutanaktır. Allah’dan başka her türlü tehlikelerden insanı koruyacak başka bir kuvvet yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
deneme