Evlilik Duaları

Erkek Çocuk İsteyenin Okuyacağı Dualar

Peygamber Efendimiz ( sav ) buyuruyor, Nutfenin ( meni-döl ) rahme düşmesinin ardından 42 gece geçince, Yüce Rabbim kendisine bir melek gönderir ve onun aracılığıyla nutfeyi şekillendirir; işitmesini, görmesini, kemiğini, etini ve derisini yaratır. Sonrasın da melek sorar:

“Ey Rabbim! Bu erkek mi, dişi mi?” Rabbin dilediğini hükmeder, melek de yazar.”

“Erkeğin suyu beyazdır. Bayanın suyu ise sarıdır. İkisi birleşir ve erkeğin menisi bayanın menisine üstün gelirse Allah’ın izniyle çocuk erkek olur . Bayanın menisi erkeğin menisine üstün gelirse çocuk Allah’ın izniyle kız olur . Hakikaten de oğlanın mı, yoksa kızın mı hakkımızda hayırlı olacağını bilemeyiz. Erkek de kız da isteyebiliriz. Allah’tan çocuğun da hayırlısını istemeliyiz. Şayet bu konuyla alakalı da ısrarcı olmamalıyız. Bu konuda şu şekilde demelidir: Allah’ım, Senden erkek çocuğu istiyoruz . Şayet sen daha iyi bilirsin. Hakkımızda hangisi hayırlı ise onu ver. Peygamber Efendimiz buyurdu: “Hanımı gebeyken, elini eşinin karnına koyarak:
Bismiilahirrahmanirrahim
Bismillâhil ahadis samed ellezî lem yelid ve lem yûled, Allahümme inni semmeytü ma fi hazilbatne muhammeden bi ismi muhammed sallallahü aleyhi ve sellem

Manası:

Yâ Rabbi, bu karında olan çocuğun ismini, Muhammed aleyhisselâmın isminin hürmetine , Muhammed koydum, derse Allah’ın izniyle bu çocuk erkek olur . Yüce Allah, Bakara suresinde ortaya koyduğu gibi; hayır zannettiğimiz, bir şeyler bazen bizim için şer, şer sandıklarımız da hayır olabilmektedir . Bu yüzden Allah’tan her konuda olduğu gibi evladın da hayırlısını dilemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close