Sıkıntı Duaları

Dileklerin Kabulü İçin Okunan Dualar

Âlemleri oluşturan Allah duaların ve dileklerin karşılığını Peygamber efendimizin de ortaya koyduğu gibi 3 biçimde verir.
1- Bu yeryüzünde anında verir.
2- Başka yeryüzünde verir.
3- İstediğimiz değil ama bizim için harika olanı verir.
Allah’a hakkımızda hayırlısını kısmet ve niyaz ederek şu dua okunur.
Bismillahirrahmanirrahim
Estağfirullahel’azim ellezi la ilhe illa hüvel hayyel kayyüme ve etübü ileyh.

Anlamı:

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla
Razı gelmediğin her biçimde şeyden, yaptıklarımı affeyle, yapmadıklarımı yapmaktan koru . Kendisinden başka ilah mevcut olmayan Hay, Kayyum ve Azim olan Allah’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.
Peygamber Efendimiz ( sav ), dilek, hacet, korku ve sorunlu durumlarda duaların en büyüğü olan İsm-i Azam duası okunmasını Hz. Ali ( ra )’ye tavsiye etmiştir. Peygamberimize 3 salavat getirip, Euzu besmele ile Ayet-el Kürsü, Fatiha, ihlas, Felak, Nas ve Kafirun surelerini 3’er defa okuduktan sonra , her ne niyet için yapılıyorsa onu içinizden geçirip İsm-i Azam duasını okumalıyız.
Bir dileği olanlar buna adakta bulunurlarsa dilekleri daha çabuk kabul olunur.
Duaların kabul olup, dileklerin olması için , hacet namazı kılınmalıdır.
Dua edenler, dualarım kabul edilmiyor dememelidir. Hadis-i şerifte ” Allah’ü Teala, duanızı kabul eder. Zira kerem sahibinden arzu ediyorsunuz , buyurulmuştur. Duanızda istenilen dileğinizin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Dileklerinizin gecikmesinin başka nedenleri vardır. Bir başka hadis-i şerifte ” Mümin dua edince, Allah’ü Teala, Cebrail’e ‘ben onui seviyorum, talebini anında yerine getirme!’ günahkar dua edince de, ‘ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini anında yerine getir’ buyurur.” Bu yüzden dualarınızın kabulü geciktiğinde sabırlı olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close