Sıkıntı Duaları

Borçlardan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Müslümanlar gündelik dünya sıkıntılarından, ticarette karşılaştıkları sıkıntılardan, borçlarından ve tüm bunların getirdiği ruhsal depresyon durumlarından kurtulmak için şu duaları okumalılar.
” Allahümme inni eüzü bike minelhemmi ve hazeni ve eüzü bike minel eczi vel keseli ve euzi bike minnel cubnin. Vel buhli ve euzü bike min galebeddine ve kahrir ricali. ”
Bu duanın manası ve meali ise: Ey Allah’ım üzüntü ve şaşkınlık halinden, acizlikten, korkaklıktan, bıkınlıktan, cimrilikten, borcun kendimi alt etmesinden , kişilerin nefsimi kullanmaya çalışmasından sana sığınırım. Sen alemlerin efendisisin ve affedensin. şeklindedir. Borcu bir sürü olanların ve bu sebeple ruhsal bunalımlara girenlerin bu duayı okuyarak rahatlamaları ve dualarının kabul olmasıyla borçlarından kurtaracakları bilinir.
Bir gün bir köle peygamber efendimiz ( sav ) yanına gelerek Ey Allah’ın Resulu, benim sahibime çok borcum bulunuyor ve ödemeye gücüm yetmediğinden onun kölesiyim demiştir. Peygamber efendimiz ( sav ) bunun üzerine ona şu duayı öğretmiş: ” Allahümmekfıni bi haramik, ve ağnini bi fazlike ammen sivak. ”  ve bu duayı okuyabildiği kadar okuması gerektiğini ifade ederek Allah cc seni duyacak ve senin yalvarışlarına şifa olacaktır. En kısa sürede borçlarını ödeyerek sahibinden kurtulacaksın demiş ve kısa bir zaman sonra köle azad edilerek peygamber efendimizin yanına hür ve özgür biri olarak gelmiştir.
İmamı Rabbani ise borçların altında ezilenlerin ruhlarının sıhhatli olması için : La havle vela kuvvete illa billa alüyyil azim, duasını gün içinde bir sürü kez okumasını söylemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close