Namaz Duaları

Bayram Namazından Sonra Okunacak Dualar

Bayram namazı eda edildikten ardından tesbihata geçilir. Tesbihatta önce salavat-ı şerif getirilerek
“Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram.” ve
“Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Denilir.
Salavattan ardından Ayet-el Kursi duası okunur:
Allahu lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyûm. Lâ te’huzuhû sinetun ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemu mâ beyne eydîhim vemâ halfehum velâ yuhîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kursiyyuhussemâvâti vel erd. Velâ yeûduhu hıfzuhumâ ve huvel aliyyul azîm.

Anlamı:

“Allah, O’ndan başka ilah yoktur; O, hayydir, kayyumdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin tümü O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey saklı kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam anlamıyla bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içerisine alır, onları savunup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.”
Bu duanın ardından eller semaya açılır ve bayramın güzel geçmesi, anne ve babaya sıhhat dilenmesi, içsel mutlu olmak , huzur ve mutlu bir dünya ile ilgili istekler sıralanır. Dua bittikten sonra
11 kere İhlas duası, ve 5 fatiha okunur. Bu duaları normalde imam içinden okur fakat sizde eşlik ederek bayram namazından ardından okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close