Rızık Duaları

Açlıktan Korunmak İçin Okunacak Dualar

Uzun soluklu kıtlıkların olması, yiyecek besin alacak para bulunamaması, ve uzun devam eden yolculuklarda erzakların bitmesi durumlarında peygamber efendimiz ( sav ); ‘’ Âllâhümme innî eûzü bike mine’l-cûi fe innehû bi’se’d- dacîu. Ve eûzü bike mine’l-hıyâneti fe innehâ bi’seti’l-bitâne-tül. ‘’ duasının her zaman namazından sonrasında 5 er kere okunması icap ettiğini buyurmuşlardır.
Bu duanın anlamı: ‘’ Allah’ım, açlıktan, kıtlıktan sana sığınıyorum. Zira açlık kötü bir arkadaştır. Hıyanetten sana sığınıyprum, zira o fena bir huydur. ‘’ manasına gelmektedir. Bu duanın okunması ile açlıktan, kıtlıktan korunacağımızı ve bolluğa kavuşacağımızı buyurulmuştur.
Peygamber efendimiz açlığa karşı okunması ihtiyaç duyulan öteki bir duanında: ‘’ Subhanellahı ve bi hamdihiy azıymi,estagfirullah ‘’ bulunduğunu belirtmiştir. Bu duanın sabah namazının farzı ile sünneti içinde 100 kere okunması gerekmektedir. Böylece içinde bulunduğunuz kıtlık, sefalet ve açlıktan kısa süre de kurtuşabilir ve bolluğa kavuşabilirsiniz.
Bu duaların yanında her gün zaman namazlarında ve zaman namazlarının haricinde kıldığınız namazların rekat aralarında Allah’a şükür etmek için okunması ihtiyaç duyulan dualar vardır. Bu duaları har namazda rekat aralarında okuyarak Allah’a hamd etmiş ve daha fena durumlara düşmemek için şükürlerinizi bildirmiş olmuş olursunuz.

Şükür duası: ‘’ Ya Rab, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike ‘’

Anlamı: ‘’ Ey Rabbim. Senin zatının celaline ve senin hakimiyetinin azametine layık şekilde sana hamd olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close