Evlilik Duaları

Evlilikte İlk Gece Okunacak Dualar

Peygamber Efendimiz ( sav ), Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki: Ya Ali! Gelini bizzat evine götürdüğün süre , çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. Bu Şekilde yapınca, Allah’ü Teâlâ senin evinden yetmiş çeşit fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş çeşit bereketi evine dâhil eder. Gerdek gecesi, erkeklik gösterisi gibi bilinen, ” kuşun kafasını koparmak, kedinin bacağını kırmak…” benzeri kabalıklar uygun olmaz. Özellikle bu gece, erkek de çok kibar olmalıdır.
Gerdek ( zifaf) gecesi damat ve gelin, Allah rızası için ikişer rekat namaz kılıp, 1.rekattında Kafirun suresi, 2.rekatta ise ihlas suresi okunur. Sonra: Allah’ım Ailemde bana bereket armağan et. Beni de aileme verimli kil. Allah’ım, ailemden bana, benden de aileme rızık armağan eyle. Allah’ım, birleşmelerimizin hayırlı olanlarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanların da bizi ayır.
Duanın sonrasında damat, gelinin kâkülünden tutup: “Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî. Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin” duâsını okur. Onla Beraber cima edeceği zaman: “Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ. Allahümme femâ kadayte şey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takıyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden şerîken liş-şeytanî” der.
Biri de, cima’ ederken şeytandan Allah’ü Teâlâ’ya sığınmak gerekir. Bu esnada şu şekilde der: “Bismillâhi Allahümme cennibnâ-ş-şeytâne ve cennibi-ş-şeytâne mâ razaktenâ “,

Manası:

Şeytanı bize verdiğin çocuktan ve bizden uzak eyle der. Bu vaziyette kendilerine çocuk verilirse, iblis ona kayıp veremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close